Villamos tervezés módszerei az ipari tesztelésben (EPLAN)

A tervező szoftver piacon jelenleg számtalan kiváló termék érhető el, ezek közül a ProDSP elektromos tervező csoportjánál az EPLAN Electric P8-at használjuk. Ez a rendszer sokrétű és folyamatosan frissülő adatbázissal rendelkezik, így gyorsan, precízen lehet vele tervezni amellett, hogy a tervlapok makró állományú testreszabása is kiváló lehetőséget biztosít a tervezés menetének felgyorsítására. 

Alábbi cikkünkben a villamos tervezés módszereit mutatjuk be az ipari tesztelésben úgy, ahogyan azt mi a ProDSP-nél csináljuk.

A folyamat lépései

Az első dolog, amire szükségünk van, az a pontos specifikáció, hogy tudjuk, mire van szüksége a megrendelőnek. Ha ezzel a lépéssel megvagyunk, következő állomásként létrehozunk egy új, üres projektet az ún. kiértékelő lapokkal. 

A tervezés következő lépésében szükségünk van egy eszköz rácsra, valamint egy adatbázisra, amely tartalmazza a felhasználandó alkatrészek részletes információit. A cégünk által preferált eszköz rács 28 milliméteres, horizontálisan és vertikálisan is. 

Ezekben a rácspontokban helyezzük el az eszközöket, sorkapcsokat, így a rajzlapok közti lapozással a rajz egységes egészet fog képezni, ami nem csupán vizuális igényességet kölcsönöz a rajznak, de mélyebb szakmai profizmust is sugall. Emellett javasolt az 1-2-4 mm raszter, így a kisebb rajzelemek használata is.  

Tervezési módok

A rácspontok meghatározása után érdemes időt szánni a tervezési mód kijelölésére, melyben a kapott specifikáció lesz mérvadó. Két nagyobb csoportra osztható ebben az esetben a tervezési mód: az eszköz orientált, valamint a funkció orientált tervezésre. 

Az eszköz orientált tervezés során az adott eszközbe csatlakozó jelek vezetékei kerülnek megszakításra, de az eszköz nem kerül megbontásra, míg a funkció orientált tervezés során az egy funkcióhoz tartozó jeleket érdemes eszköztől függetlenül egy lapra rendezni. Ilyen lehet például egy csillag-delta motorindítás, ahol egy lapon jeleníthető meg a motor, a hozzá tartozó mágneskapcsolók, a PLC vezérlő jelek, a visszajelző lámpák, a relék, valamint a segédkontaktusok.

Az oldalak nézeti elrendezésén túl fontos szempont az oldallapok csoportosítása is, annak érdekében, hogy a tervrajz átláthatósága, kezelhetősége mindenki számára olyan egyértelmű legyen, mint a tervezőmérnöknek. 

Tervezés előtt itt is fontos szempont a tervezendő berendezés specifikációja, hiszen segítheti, vagy meg is nehezítheti a tervezést, ha nem megfelelő tervezési módot választunk.

Csoportosítás

A ProDSP-nél általában két fő csoportosítási móddal találkozunk: a tápellátási lánc, valamint funkció szerinti csoportosítással. 

Tápellátási lánc alapján a betáplálási pont irányától haladunk a végfelhasználás irányába, amely leggyakrabban a tesztelendő terméket jelenti. Ebben a módban nehezítheti a tervezést, hogy a gép manuális kezelőelemei szétszóródnak a tervben, így ezt a struktúrát megtörve, ezeket az eszközöket a betáplálás utáni 2-5 oldalon belül helyezhetjük el, ahogy a biztonsági vezérlő modult is. 

Eddigi szakmai tapasztalatunk során, ha javítani kellett egy másik gyártó berendezését, ez volt az első releváns információ, hiszen így kiderül, hogy mely részek kerülnek feszültségmentes állapotba a vészgomb megnyomása után. 

Ez a tervezési mód elősegítheti a gép kezelését és javítását a technikusok, karbantartók és szerviz mérnökök számára is. Bizonyos esetekben a funkció szerinti csoportosítás is alkalmas a jól áttekinthető rajzok elkészítésére, azonban gyakran felmerülő kérdés, hogy miként történjen a csoportosítás, ha átfedés van a funkciók között. Például a biztonsági vezérlő modul vagy a PLC is tartalmazhat Ethernet, Profinet csatlakozást, ahogy a Switch is, így egyszerre csoportosítható a biztonsági eszközökhöz, 24V vezérléshez és az informatikai rendszerhez is.

Hatékonyság

A ProDSP a minőségi megjelenítés mellet komoly hangsúlyt fektet a hatékonyságra is. A vállalat rugalmasságának köszönhetően rövid határidővel is tud dolgozni, ezért is fontos szempont a hatékonyság növelése az eszköz oldalról. Ebben is kiváló partner az EPLAN fejlesztői környezete, melyben az elektromos tervezői csoport által használt alkatrész adatbázis fejlesztésén túl egyre nagyobb hangsúly helyeződik a makró adatbázis fejlesztésére, valamint a gyakran használt, ismétlődő oldalak és elemek felhasználására, hogy csökkenjen a rajz hibák száma, miközben a tervezés egyszerűbbé és gyorsabbá válik.

A makró adatbázis használata egy igen komoly, kihívásokkal teli feladat, azonban hosszú távon ez a tudás, ez az adatbázis tud lenni az elektromos tervező csoport alapköve, amelyből minden meglévő és jövőbeni mérnök is bátran meríthet.

Ezeknek az adatbázisoknak a feltöltött verziója általában nem publikus, ezt minden cég saját magának fejleszti, a korábbi munkák és tapasztalatok alapján. Az adatbázis segítségével kiváló tudás alapot lehet biztosítani a mérnökök számára, illetve új kollégák gyorsabban és könnyebben sajátíthatják el a szokásos rajz stílust, felgyorsítva a szakmai integrációt. 

Szerző:
Szilágyi Levente, electrical design engineer

Blog

NI méréstechnika szoftver képzések a ProDSP-nél

A méréstechnika szoftver képzés napjainkban kulcsfontosságú szerepet tölt be a technológia gyors fejlődésében és az innováció elérésében.

Bővebben …

A krimpelt kapcsolatok megbízhatóságának ellenőrzése húzóerő mérő segítségével

A modern autóipari rendszerekben a vezetékek és a krimpelt érintkezők közötti kapcsolat minősége kritikus fontosságú.

Bővebben …

Gyártósori mérőrendszerek validációja

Az iparban többféle eljárás terjedt el, mi a következőkben a statisztikai úton történő validációs módszereket mutatjuk be.

Bővebben …